Lazarus ile Merhaba Dünya

Parent Previous Next

Nerdeyse bütün programlama dilleri bir Hello World (Merhaba Dünya) örneği ile başlar bu kitapta da aynı şekilde bir örnekle yazılımımızı geliştirmeye başlayalım.


Burada amacımız yazılım geliştirmeye yeni başlayan kişilerin bir çok teori ile boğuşmasını azaltmak olduğunu unutmayalım!


Bir uygulama yaşamını sağlaması için öncelikle bir mekana/karasal alan/havasal alan veya deniz altı (donanım) ve yaşamını sürebileceği bir kuruma/yönetim sistemine / ülkeye (windows) ihtiyacı vardır.


Donanım yazılımın yaşamsal ihtiyaçlarını karşılarken işletim sistemi ise donanım içerisindeki hareketlerini belirler.

Yazılımı geliştirirken donanımınıza dair özellikleri bilmeniz faydanıza olacaktır yani donanımın coğrafi bilgisine sahip olmalısınız.Coğrafi bilgileri öğrendikten sonra ise yaşadığımız kuruma / devlete dair olan kuralları da öğrenmemiz gereklidir ki hatalı işlemler yapıp ceza almayalım. Yani işletim sisteminin temellerini sarsacak her adımın işletim sisteminin izinlerine bağlı olduğunu unutmayalım.


Windows uzun yıllar boyunca geliştirilen bir işletim sistem olması nedeni ile içerisinde bir fonksiyon / özellik / komut bulunmaktadır. Hali ile her birinin hatırda tutulması çok da mümkün olmamaktadır. Bazı fonksiyonlar yıllardır kullanılmamasına rağmen eskiye uyum amacı ile içeride tutulur yani kullanacağımız komutların güncel olup olmadığına dikkat etmemiz gerekmektedir.Bir windows uygulaması genel olarak bir forma (pencere) sahiptir bu form üzerinde ise kullanıcının işlemleri rahatlıkla yapabilmesini sağlayan düğme (buton) / çekmeceli seçim (combobox)  / giriş alanı (edit,memo) gibi alt yapılar bulundurur.Şimdi bu formun tasarıma şöyle bir göz atalım...
Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free HTML Help documentation generator